HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 19 TEMMUZ 2024, CUMA

Orhangazi'de Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi Hizmete Açıldı

09.05.2023 15:02
Orhangazi'de Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi Hizmete Açıldı
Orhangazi'de Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi Hizmete Açıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Orhangazi'de Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi hizmete açıldı.

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren İl Müdürü Aygül " Orhangazi ilçesinde, zeytin salamura ve işleme kriterlerine uygun olarak, 12.000 m2 si kapalı olmak üzere 46.000 m2 alan üzerinde 2012 yılında kurulmuştur. 2013 yılı sonunda üretime başlayan tesis; bütün zeytin çeşitleri için depolama, işleme ve ambalajlama imkânına sahip olup 10.000 ton depolama, 20.000 ton/yıl zeytin işleme kapasitesine göre planlanmıştır. Ayrıca işletme ISO 9001, ISO 22000 ve Helal Gıda kalite belgelerine de sahiptir. Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinine adını veren GEMLİK bölgesinin zeytin bahçelerinden ve diğer bölgelerden işletmemize gelen ürünler, Gıda Mühendis ve Teknikerleri gözetiminde, dünya sağlık örgütünün onayladığı, gıda uygunluk belgesine sahip CTP ( Cam Takviyeli Polyester ) tanklarda doğal fermantasyona (olgunlaştırma) tabi tutularak salamura sonrasında ise işlenerek pazarlanmaktadır.

Proje ile temiz enerji kullanımı çerçevesinde tesisin elektrik ihtiyacının güneş enerjisi santralinden karşılanarak işletme karlılığının arttırılması amacıyla 385 kW lık GES kurulumuna yönelik olarak KKYDP kaynaklarından 1.190 adet 395 Wp lik solar panel ve müştemilatı alınarak yatırım gerçekleştirilmiştir."dedi.

Açılış törenine İl Müdürü Hamit Aygül,İl Müdür Yardımıcısı Erdoğan Ceylan,Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Dinçer Dimrit, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cüneyd Çavuşoğlu,İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çınar ve çok sayıda üretici katıldı.

Haber-Muharrem DEĞİRMEN/3. GÖZ HRA

 
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--
logo

   E-posta: bilgi(@)ucuncugozgazetesi.com
Tüm hakları Üçüncü Göz Gazetesi adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.